Dziedziniec

Do dziedzińca można dojść od ul. Św. Trójcy przez XVII-wieczną bramę pod domem „ryglowym”. Zamknięty od wschodu wysoką ścianą kościoła Św. Trójcy, od południa kruchtami i ścianą kościoła Św. Anny, od północy podcieniami Domu Kazalnicowego i od zachodu wysokim, starym klasztornym murem jest z pewnością jednym z najurokliwszych miejsc w Gdańsku. Pierwotny poziom dziedzińca znajduje się 1,2 m poniżej dzisiejszej powierzchni, bowiem właśnie tyle narosło przez prawie pięćset lat. Jak zatem widać, do obydwu kościołów nie trzeba było niegdyś schodzić po schodach.

Długość tego niewielkiego dziedzińca, który w przeszłości pełnił rolę przykościelnego cmentarzyka, wynosi około 24 m, a szerokość 14 m. Przed laty był on dodatkowo zabudowany zakrystią, przylegającą do dużego kościoła, a także drewnianą dzwonnicą ustawioną w narożniku pomiędzy kościołami. Uważny obserwator bez trudu odnajdzie jakby ich cień, w postaci śladów dawnych styków na murach.

W 1995 r. dziedziniec został uporządkowany: dawne, betonowe wylewki zostały zastąpione piękną kamienną kostką, zrobiono zielone skalniaki, w podcieniach „ryglówki” ustawiono ławki. Pośród krzewów i roślin znalazły się też okazy przywiezione przez studentów z franciszkańskiej kolebki jaką jest Asyż. W roku milenijnym podczas Misji Św. na placu ustawiono pamiątkowy krzyż, a w kilka miesięcy później także 2,5 metrową figurę Św. Franciszka autorstwa artysty rzeźbiarza Mariusza Białeckiego – wykładowcy na gdańskiej ASP. Dnia 17 maja 2000 roku generał zakonu o. Agostino Gardin uroczyście poświęcił pomnik podczas odbywającej się w Gdańsku kapituły prowincjalnej.

tekst: o. Tomasz Jank, Dziedziniec w: „ZESPÓŁ KOŚCIELNY ŚW. TRÓJCY W GDAŃSKU”

Grafika Msze ŚwięteMsze Święte

niedziele 8.30 10.30 12.00 18.00
dni powszednie 12.00 18.00

Grafika SpowiedźSpowiedź

15 minut przed Mszą św.
środy od 15.00 do 15.30

Grafika Nowenna do MB MiłosierdziaNowenna do MB Miłosierdzia

środy godz. 18.00

Grafika AdoracjaAdoracja

w środy
od 15.00 do 21.00