Ogłoszenia duszpasterskie

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA 21 kwietnia 2024

 1. Ks. Proboszcz Cezary Annusewicz już dziś serdecznie zaprasza do kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła na odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej w niedziele 5 maja. Szczegóły w gablocie informacyjnej.
 2. Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu  Świeckich zaprasza na wspólne wyjście do kina Helios na film „Wandea” w najbliższy czwartek o godz. 19.15. Film traktuje o eksterminacji, ale też o bohaterstwie chrześcijan w francuskiej Wandei w czasie rewolucji francuskiej. Seans będzie poprzedzony profesjonalnym wstępem historycznym pana Adama Hlebowicza. Ilość miejsc jest ograniczona, koszt 15 zł. - zapisy w zakrystii.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: we wtorek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, a także patrona Archidiecezji Gdańskiej; w czwartek święto św. Marka Ewangelisty;
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr „Gościa Niedzielnego”.

III Niedziela Wielkanocna - 14 kwietnia 2023

 1. 24 kwietnia swoje święto patronalne będzie obchodził nasz prowincjał o. Wojciech Kulig. W intencji dostojnego solenizanta będziemy się modlili, wraz z braćmi z naszej zakonnej prowincji, już w najbliższą sobotę podczas Mszy św. o godz. 12.00. Jednocześnie z naszym ministrem prowincjalnym swoje imieniny będzie obchodził też o. Marek Kiedrowicz z Domu Pojednania i Spotkań. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 2. Od wtorku do soboty, ze względu na wcześniej przewidziane prace przy organach w kaplicy św. Anny oraz przyjazd specjalistów organmistrzowskich z zagranicy, Msze św. i nabożeństwa będą celebrowane w dużym kościele.  
 3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy nr „Gościa Niedzielnego”.
 4. (proszę przeczytać, o ile będą dzieci ze skarbonkami…) Na dziedzińcu klasztornym, wzorem lat poprzednich, dzieci
  i młodzież będą zbierały ofiary na utrzymanie gdańskich hospicjów.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 07 kwietnia 2024

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej czci Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do indywidualnego, nabożnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.
 2. W najbliższym tygodniu odbędzie się pierwsza część kapituły zwyczajnej naszej franciszkańskiej prowincji zakonnej. Obrady kapituły, jak i całą naszą franciszkańską posługę w kraju i za granicami polecamy serdecznej modlitwie wiernych z naszych kościołów i wspólnot.
 3. W dniach od 12 do 14 kwietnia zapraszamy chętnych na rekolekcje z rozeznaniem drogi życia dla młodzieży. Rekolekcje odbędą się w naszym franciszkańskim klasztorze w Darłowie.  Uczestnicy na chwilę wejdą w rytm życia klasztornego, aby się mu przyjrzeć i samemu przez chwilę go doświadczyć. Więcej informacji można uzyskać w zakrystii.

Jutro w liturgii Kościoła obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Podczas Mszy św. o 12.00 i 18.00 będzie można przystąpić do duchowej adopcji dziecka poczętego i zagrożonego.

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 31 03 2024

 

Jako Wspólnota Braci Franciszkanów życzymy Wam, abyście stali się świadkami tej Wielkiej Tajemnicy, którą przeżywamy w tych dniach. Niech Pokój, który ożywił zatrwożonych Apostołów, będzie Waszym udziałem, tak byście stali się posłańcami Pokoju i Dobra. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarzy Was swą mocą i radością. Pan Zmartwychwstał! Alleluja!

 

1. Z serca dziękujemy za pomoc w przygotowaniach naszych kościołów na Święte Triduum Paschalne. Wszystkim, którzy sprzątali i przyozdabiali kościoły, składali swoje ofiary na kwiaty i dekoracje w kościele. Wszystkim zaangażowanym w posługę muzyczną i liturgiczną oraz wszystkim, którzy swoją modlitewną obecnością przeżywali razem z nami Misterium Wielkich Dni.

3. Porządek pozostałych Mszy św. w dniu dzisiejszym: 9.00; 10.30; 12.00; 18.00. Wszystkie Msze św. celebrujemy w kaplicy św. Anny.

4. Uroczyste Nieszpory, które zakończą obchody Triduum Paschalnego, odśpiewamy dziś o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.

5. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawimy według porządku niedzielnego.

 

   

LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO

Kościół Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku

Wielki  Czwartek  (liturgia w kościele Wieczerzy Pańskiej - Prezbiterium)

18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Adoracja Najświętszego Sakramentu (w „Ciemnicy”) – do 22.00

Spowiedź – od 16.00 do 17.30

Wielki  Piątek  Męki  Pańskiej  (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

- Adoracja Najświętszego Sakramentu (w „Ciemnicy”)  – od 8.00

8.30  - Jutrznia  12.00- Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia

15.00 - Droga Krzyżowa z Koronką do Bożego Miłosierdzia

18.00 - Liturgia Męki Pańskiej

- Adoracja Najśw. Sakramentu (przy „Grobie Pańskim”) – do 22.00

- Spowiedź – od 9.00 - 12.00; 15.00 - 17.30; 20.00 - 21.00

 Wielka  Sobota 

- Adoracja Najśw. Sakramentu (przy „Grobie Pańskim”) – od 8.00

8.30 - Jutrznia

12.00 - Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia

16.00 - Nieszpory

- Spowiedź – od 9.00 – 13.00 i od 14.00 - 17.00

- Święcenie pokarmów – od 9.00 do 15.40 (co 20 minut)

Wigilia  Paschalna  w  Wielką  Noc  (liturgia w kaplicy Świętej Anny)

21.00 - Rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

6.00 – Procesja i Msza Święta Rezurekcyjna

(procesja wewnątrz kościoła)

- Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania: 9.00 - 10.30 - 12.00 - 18.00

- Nieszpory Chrzcielne (Niedziela Zmartwychwstania) – 17.30

Msze Święte w Poniedziałek Wielkanocny: 7.30 – 9.00 – 10.30 – 12.00 – 18.00

-----------------------------------------------------------------------------------

- zachęcamy do udziału w Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek – Katedra Oliwska, godz. 10.00

- Ciemnica i Grób PańskiAdoracja Najśw. Sakr., Liturgia Godzin (w kaplicy Świętej Anny)

- prosimy, aby na celebracje liturgiczne przychodzić ciepło ubranym; dodatkowo można przynieść ze sobą koc….

 

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, który zanurza nas w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w liturgii Świętych Dni, a w sposób szczególny do wspólnej celebracji Świętego Triduum Paschalnego, które stanowi szczyt całego roku liturgicznego.

       Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy o godz. 18.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00. Natomiast na Mszę Św. z procesją wewnątrz kościoła Świętej Trójcy w poranek wielkanocny zapraszamy w niedzielę na godz. 6.00.

Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy w dużym kościele. A zatem prosimy, aby się cieplej ubrać!

Szczegółowy program celebracji Świętego Triduum Paschalnego wyłożony jest na stolikach przy wyjściu z kościoła i wywieszony w gablotach informacyjnych.

4. Z racji przygotowywania kaplicy św. Anny do liturgii Triduum Paschalnego, w Wielką Środę nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu, a Msze Święte o godz. 12.00 i 18.00 zostaną odprawione w dużym kościele.

5. Ofiary na kwiaty do „Grobu Pańskiego” i świątecznego wystroju kościoła można składać w zakrystii i do skarbonki umieszczonej w ścianie przy ołtarzu Matki Bożej. Za wszelką pomoc składamy z serca „Bóg Zapłać!”.

 1. W czasie liturgii Wielkiego Czwartku będzie można składać w specjalnej procesji ofiarniczej jałmużnę wielkopostną, jako ofiarę swoich wyrzeczeń dla ludzi ubogich i potrzebujących, którą podjęliśmy na początku Wielkiego Postu.

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 17 marca 2024

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                  - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej);                                                                                                                              - Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.30;
 2. Od soboty, 16 marca, czyli od wczoraj w całej Polsce trwa Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Serdecznie zachęcamy do wspólnej i indywidualnej modlitwy za naszą Drogą Ojczyznę!
 3. W najbliższy wtorek na Mszy św. o godz. 12.00 będziemy się modlili z braćmi z naszej zakonnej prowincji w intencji o. Bogdana Wrońskiego ekonoma prowincji, który tego dnia obchodził swoje święto patronalne. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji dostojnego solenizanta.
 4. Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ruchem Światło-Życie zapraszają na wydarzenia przybliżające postać Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego, które odbędą się w dniach 22 i 23 marca pod wspólnym tytułem „Antidotum”. Artystycznym otwarciem wydarzenia będzie widowisko słowno-muzyczne pt. „Byśmy byli jedno” w najbliższy piątek o godz. 19.00 w naszym kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Natomiast w sobotę o godz. 12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Piotra Przyborka w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Będzie to jednocześnie centralne wydarzenie Dnia Wspólnoty Oazy Wielkiej Sychem.

Ponadto: od godziny 14.00 w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Elżbietańskiej 9/10 będzie można zobaczyć m.in. filmy: „Blachnicki - świadectwo niepokornego” oraz „Operacja Baxis”. Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdują się na plakatach.

 1. Przyszła niedziela, to Niedziela Palmowa. Przed Mszami św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez członków Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.
 2. W najbliższy wtorek w liturgii Kościoła obchodzimy Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła Świętego.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 10 marca 2024

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                                                                                    - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej);                                                                                                                                                                                        - Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.30;

Program pozostałych propozycji na Wielki Post w naszym kościele na plakatach i drukach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła. W szczególny sposób zachęcamy wiernych do włączenia się w wielkopostną akcję zaproponowaną przez nasze franciszkańskie Centrum Misyjne – Woreczek Ryżu – szczegóły na plakatach i wyłożonych ulotkach.

 1. Jutro zapraszamy do naszego dostojnego prezbiterium na godz. 18.45. W gotyckich stallach, przy świecach odmówimy Nieszpory Wielkopostne z czytaniami biblijnymi o modlitwie i poście.
 2. Natomiast w czwartek 14 marca zapraszamy na godz. 17.00 na spotkanie z dawną muzyką wielkopostną. Na organach w kaplicy św. Anny i następnie w kościele św. Trójcy zagra Maciej Jachimowicz.

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 3 marca 2024

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                  
  - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej);                                                                                                                              - Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.30;

Program pozostałych propozycji na Wielki Post w naszym kościele na plakatach i drukach wyłożonych na stolikach przy wyjściu
z kościoła. W szczególny sposób zachęcamy wiernych do włączenia się w wielkopostną akcję zaproponowaną przez nasze franciszkańskie Centrum Misyjne – Woreczek Ryżu – szczegóły na plakatach i wyłożonych ulotkach.

 1. Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy dziś na organizowane przez nasz Franciszkański Zakon Świeckich „Spotkanie z bł. Anielą Salawą”. O godz. 16.00 Msza św., następnie wspólna modlitwa przy relikwiach Błogosławionej; o 17.00 w sali duszpasterskiej projekcja filmu dokumentalnego pt. „Z nadmiaru Miłości” o życiu i duchowości bł. Anieli; spotkanie z twórcami filmu; możliwość zakupienia książek o bł. Anieli.
 2. W najbliższy piątek, już po raz kolejny, wyrusza z naszego kościoła do franciszkańskiego kościoła w Gdyni Nocna Droga Krzyżowa. Start po Mszy św. o godz. 18.00. Zapisy u o. Karola Wesołowskiego.
 3. W sobotę natomiast zapraszamy na godz. 16.00 – o. Tomasz Jank rektor kościoła będzie oprowadzał po kościele Świętej Trójcy – w szczególny sposób wskazując na dekoracje związane z vanitas – elementy mówiące o nieuchronności śmierci i przemijania, skłaniające w przeszłości odbiorców do refleksji i zmiany postępowania.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 25 lutego 2024

 1. W minioną środę zakończyliśmy w naszym kościele Rekolekcje Wielkopostne, które głosił o. prof. Marek Fiałkowski z Lublina. Dziękujemy za liczny udział w tych ćwiczeniach oraz za złożone ofiary, które przekazaliśmy rekolekcjoniście.
 2. W ubiegłą niedzielę do puszek, na rzecz poszkodowanych w wojnie na Ukrainie zebraliśmy 1390 zł. Ofiary zostały przekazane na wskazany cel do Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
 3. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                  
  - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej);                                                 
  - Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.30;

Program pozostałych propozycji na Wielki Post w naszym kościele na plakatach i drukach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.

 1. W nadchodzącym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Piątek i I Sobota Miesiąca. W sobotę na czuwanie modlitewne od godz. 12.00 zaprasza Rycerstwo Niepokalanej.
 2. W przyszłą niedzielę 3 marca Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprasza w ramach „Kaziuków” wszystkich „Wilniaków” na Mszę św. ku czci św. Kazimierza Królewicza (liturgiczne święto przypada w poniedziałek) przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia – Ostrobramskiej do naszej kaplicy św. Anny na Mszę św. o godz. 12.00.
 3. Również w przyszłą niedzielę zapraszamy na organizowane przez nasz Franciszkański Zakon Świeckich „Spotkanie z bł. Anielą Salawą”. O godz. 16.00 Msza św., następnie wspólna modlitwa przy relikwiach Błogosławionej; o 17.00 w Sali duszpasterskiej projekcja filmu dokumentalnego pt. „Z nadmiaru Miłości” o życiu i duchowości bł. Anieli; spotkanie z twórcami filmu; możliwość zakupienia książek o bł. Anieli.
 4. Z racji przypadającego w dniu dzisiejszym Międzynarodowego Dnia Przewodnika – Gdańskie Koło PTTK zaprasza dziś po Mszy św. o godz. 12.00 na darmowe oprowadzanie po naszym kościele św. Trójcy.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 18 lutego 2024

 1. Dzisiejszą niedzielą, na dobry początek, rozpoczynamy w naszej świątyni Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku rekolekcje będzie głosił o. Marek Fiałkowski z Lublina, profesor teologii pastoralnej z KULu. Nauki rekolekcyjne w dniu dzisiejszym na wszystkich Mszach św. Od jutra do środy włącznie na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                 
   - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej);                                                                                                                              
  - Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.30;
 3. W ramach rekolekcji w najbliższy poniedziałek, czyli jutro zapraszamy na spotkanie z o. prof. Markiem Fiałkowskim do sali duszpasterskiej. Temat spotkania: Trudne pytania i wyzwania moralne współczesnego katolika. W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań i po prostu porozmawiania o trudnych kwestiach i wyzwaniach, z którymi spotykają się katolicy we współczesnym świecie… Spotkanie po Mszy św. o 18.00, czyli ok. godz. 19.00.
 4. Program pozostałych propozycji na Wielki Post w naszym kościele na plakatach i drukach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 5. Za tydzień przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej racji przewodnicy PTTK zapraszają już dziś na nieodpłatne oprowadzanie po naszym kościele Świętej Trójcy – w przyszłą niedzielę 25 lutego o godz. 13.00; czyli po Mszy św. o godz. 12.00.

6 NIEDZIELA ZWYKŁA 11 lutego 2024

 1. Najbliższa środa - to środa popielcowa, którą rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas mszy świętych, które tego dnia sprawujemy o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.30.
 2. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się już od przyszłej czyli od I Niedzieli Wielkiego Postu. W tym roku rekolekcje będzie głosił o. Marek Fiałkowski z Lublina, profesor teologii pastoralnej z KULu.
 3. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:                                                 
   - Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 i dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15                                                
  - Gorzkie Żale, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, w niedziele o godz. 11.30

 

REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE

na dobry początek!

 18–21  luty  2024

(niedziela-środa)

w naszym kościele prowadzi

o. Marek Fiałkowski OFMConv.

profesor teologii pastoralnej z KULu

- NAUKI  REKOLEKCYJNE

NIEDZIELAna każdej Mszy Św.  7.30 – 9.00 – 10.30 – 12.00 – 18.00

OD PONIEDZIAŁKU DO ŚRODY: na Mszy Św. o godz. 12.00 i 18.00

- SPOWIEDŹ

- w niedziele na początku każdej Mszy Świętej

- od poniedziałku do środy pół godziny przed Mszą Świętą

- CZAS  DLA  SIEBIE   !!!  W CISZY !!!

w  ŚRODĘ  adoracja Najświętszego Sakramentu 15.00-21.00

 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 20.45 – Kompleta – modlitwa na zakończenie dnia
 • 21.00 – Apel Jasnogórski i zakończenie adoracji

ZAPRASZAMY

FRANCISZKANIE - KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY - GDAŃSK, UL. ŚW. TRÓJCY

5 Niedziela Zwykła - 4 luty 2024

 1. W związku z kierowanymi do nas pytaniami o odpis 1,5 % podatku na rzecz remontów w naszym kościele – informujemy, że możemy tego dokonać podobnie, jak przez wszystkie poprzednie lata za pośrednictwem Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”. Dane konieczne do odpisu są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 2. Przy wyjściu z kościoła na stolikach jest wyłożony do wzięcia kalendarz na rok 2024 przygotowany  przez barci z naszego Domu Pojednania i Spotkań. W kalendarzu są odnotowane m.in. spotkania i rekolekcje, które odbędą się w naszym ośrodku rekolekcyjno-formacyjnym w tym roku.
 3. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: - w poniedziałek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy; w środę wspomnienie św. Kolety, dziewicy; Jana Bosko; w sobotę św. Scholastyki, dziewicy.
 4. Zgodnie z ogłoszeniem z ubiegłej niedzieli dziś po Mszach św. na dziedzińcu będziemy mogli złożyć swoją ofiarę do puszki na potrzeby sióstr klarysek w Starym Sączu.

 

1,5%         
POMÓŻ W RENOWACJI I UTRZYMANIU
KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY W GDAŃSKU

 

- możesz wpłacić swój 1,5% od podatku (wówczas na formularzu PIT należy wpisać nazwę – Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”, podać nr KRS0000276836 oraz kwotę, którą chcemy przekazać podając tytuł – RENOWACJA lub UTRZYMANIE KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY. Warto też zaznaczyć, że imię i nazwisko Ofiarodawcy może zostać ujawnione Beneficjentowi – w ten sposób będziemy mogli za Dar podziękować imiennie).                                                  

za wszelką pomoc dziękują: gdańscy Franciszkanie                                                                                                                                                                     Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, ul. Świętej Trójcy 4, 80-822 Gdańsk, www.gdansk.franciszkanie.pl    

 

4 Niedziela Zwykła - 28 stycznia 2024

 1. W najbliższy piątek 2 lutego w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 18.00 Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC będzie celebrował uroczystą Eucharystię modląc się z osobami konsekrowanymi z terenu Archidiecezji Gdańskiej. Święto Ofiarowania Pańskiego, decyzją św. Jana Pawła II, jest obchodzone każdego roku jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a tym samym jako dzień modlitw w intencji osób życia konsekrowanego – braci i sióstr zakonnych różnych zgromadzeń, wdów i dziewic konsekrowanych oraz członków instytutów świeckich życia konsekrowanego. Zapraszamy wiernych w swoich parafiach, wspólnotach, rodzinach do modlitwy dziękczynnej za dar życia zakonnego i konsekrowanego. Ofiary zebrane tego dnia w kościołach na tacę są przeznaczane na pomoc i utrzymanie zakonów kontemplacyjnych w Archidiecezji gdańskiej. Natomiast w następną niedzielę po Mszach św. będziemy mogli złożyć swoją ofiarę na potrzeby sióstr klarysek w Starym Sączu.
 2. Ponadto w tym tygodniu w liturgii obchodzimy: - w środę – wspomnienie św. Jana Bosko; w sobotę św. Błażeja, biskupa
  i męczennika.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Czwartek; I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne na godz. 12.00.

3 Niedziela Zwykła - 21 stycznia 2024

 1. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji jedności wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa na całym świecie.
 2. Pragniemy poinformować, że zakończyliśmy montaż systemu grzewczego w kanałach, tu w kaplicy św. Anny. Potrzeba jeszcze nieco czasu, aby wyregulować system. Mamy nadzieję, że przeprowadzone prace sprawią, że będziemy mieli w kaplicy nieco cieplej. Ofiary na ogrzewanie można przekazać w wyłożonych kopertach lub wrzucać do skarbony pod chórem. Z serca dziękujemy za wszelką pomoc.
 3. Zakończył się konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Święty Franciszek buduje szopkę”. Wczoraj wręczyliśmy dzieciom część nagród. Dziś o godz. 11.30 druga część wręczania nagród i oficjalne otwarcie wystawy. Zachęcamy to obejrzenia pięknych dziecięcych prac, które powstały w ramach jubileuszu 800-lecia pierwszej szopki, którą św. Franciszek zorganizował w Greccio. Jednocześnie przypominamy, że do 2 lutego w kościołach franciszkańskich, za pobożne nawiedzenie żłobka, można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w środę wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła; w piątek – wspomnienie św. Tymoteusza i Tytus, biskupów;

2 Niedziela Zwykła - 14 stycznia 2024

 1. W czwartek rozpoczyna się trwający do 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji jedności wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa na całym świecie.
 2. Pragniemy poinformować, że choć tego w niedziele nie widać, trwa montaż systemu grzewczego w kanałach, tu w kaplicy św. Anny. Mamy nadzieję, że prace uda się zakończyć jeszcze w tym tygodniu i będziemy mieli w kaplicy nieco cieplej. Koszt prac, głównie materiałów budowlanych, wyniesie ok. 10 tys. zł. Będziemy wdzięczni za pomoc. Swoje ofiary na ten cel można przekazać w wyłożonych kopertach lub wrzucić do skarbony pod chórem.
 3. Do jutra można składać prace na konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Święty Franciszek buduje szopkę”. Szczegóły konkursu na drukach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła i w dużym kościele, w nawie południowej, gdzie na wystawie znajduje się już sporo nadesłanych prac konkursowych. Zachęcamy to obejrzenia wystawy.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: we wtorek wspomnienie świętych Berarda i Towarzyszy, pierwszych męczenników franciszkańskich, w środę wspomnienie św. Antoniego, opata; w piątek – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa; w sobotę – wspomnienie św. Sebastiana, męczennika;
 5. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr Gościa Niedzielnego. Zachęcamy do nabycia.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego - 7 stycznia 2024

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres zwykły w liturgii Kościoła. Zwyczajowo można jednak np. śpiewać w kościołach kolędy do 2 lutego.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w najbliższych dniach od 9.00 do 18.00.
 3. Przypominamy, że w każdą środę istnieje w naszej kaplicy możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do 21.00. Adorację rozpoczynamy Koronką do Bożego Miłosierdzia, a kończymy Kompletą (modlitwą liturgiczną na zakończenie dnia)
  i Apelem Jasnogórskim. Po Mszy św. o godz. 18.00 nieustająca nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia.
 4. Przypominamy też, że trwa konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Święty Franciszek buduje szopkę”. Prace można składać do 15 stycznia. Szczegóły konkursu na drukach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła i w dużym kościele, w nawie południowej, gdzie na wystawie znajdują się już pierwsze nadesłane prace konkursowe.

Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2024

Składka na tacę zebrana w Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli w dniu dzisiejszym w kościołach całej Polski przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych jej zadań jest opieka nad naszymi polskimi misjonarzami i misjonarkami, którzy w liczbie około 2000 osób pracują w ponad 90 krajach na wszystkich kontynentach świata.

W ramach jubileuszu 800-lecia pierwszej szopki, którą św. Franciszek z Asyżu urządził w Greccio w środkowych Włoszech w 1223 r. serdecznie zapraszamy dzisiaj do naszego dużego kościoła na godz. 16.00 na Misterium Bożonarodzeniowe.  Centralnym punktem Misterium będzie oddanie hołdu Jezusowi Chrystusowi jedynemu naszemu Panu przed Najświętszym Sakramentem. Szczegółowy program Misterium znajdziemy na plakatach i nasze stronie internetowej.

31 grudnia 2023 święto Świętej Rodziny z Nazaretu

 1. Dziś po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na zakończenie Starego 2023 Roku z prośbą o błogosławieństwo na Nowy 2024 Rok.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe dni od godz. 9.00 do 18.00.
 3. Serdecznie zapraszamy na Misterium Bożonarodzeniowe, które pragniemy zorganizować w ramach jubileuszu 800-lecia pierwszej szopki, którą św. Franciszek z Asyżu urządził w Greccio w środkowych Włoszech w 1223 r. Misterium odbędzie się w najbliższą sobotę 6 stycznia o godz. 16.00 przy szopce w naszym dużym kościele. Szczegółowy program Misterium znajdziemy na plakatach i nasze stronie internetowej.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: jutro Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Nie będzie Mszy św. o 7.30; we wtorek wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła;  w środę wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus; w czwartek św. Anieli z Foligno; w sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli – Msze św. według porządku niedzielnego.
 5. Na Nowy 2024 Rok życzymy pełni Bożego Błogosławieństwa
  i opieki Matki Najświętszej oraz franciszkańskiego Pokoju
  i Dobra na każdy nadchodzący dzień.

NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2023

 1. Jutro drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego – w liturgii święto św. Szczepana Pierwszego Męczennika. Msze święte według porządku niedzielnego.
 2. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze św. o godz. 10.30 i 12.00 celebrujemy w dużym kościele. Pozostałe Msze św. – a zatem – o 7.30, 9.00 i 18.00 w kaplicy św. Anny.
 3. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe dni od godz. 9.00 do 19.00 (poza czasem celebracji liturgicznych).
 4. Po czterech latach przerwy (spowodowanej zwłaszcza okresem pandemii) udało się wydać kolejny numer Gazety Franciszkańskiej – biuletynu informacyjnego z naszego klasztoru i kościoła. Zachęcamy wiernych do nabycia za dobrowolną ofiarę. Gazeta jest wyłożona na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 5. Już dziś serdecznie zapraszamy na Misterium bożonarodzeniowe, które pragniemy zorganizować w ramach jubileuszu 800lecia pierwszej szopki, którą św. Franciszek z Asyżu urządził w Greccio w środkowych Włoszech w 1223 r. Misterium odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00 przy szopce w naszym dużym kościele. Szczegółowy program Misterium znajdziemy na plakatach i nasze stronie internetowej.
 6. Wiernym uczęszczającym do naszego kościoła, Członkom naszych wspólnot duszpasterskich, Wszystkim, którzy troszczą się razem z nami o dziedzictwo ludzkiego ducha, historii i kultury, jakim jest zespół franciszkańskich zabytków Świętej Trójcy w Gdańsku, Dobrodziejom, Darczyńcom, Przyjaciołom kościoła i klasztoru, życzymy po franciszkańsku Ciepła płynącego z Betlejem, Radości prostej, Pokoju serca, Szlachetnego dobra, Ożywiającej wiary, Błogosławionego Czasu nadchodzącego Nowego - 2023 Roku - Prowadzonego Bożą Ręką.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 24 grudnia 2023

 1. Na dziedzińcu po wyjściu z kościoła można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu. Również na dziedzińcu można nabyć stroiki świąteczne przygotowane przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Cały dochód ze stroików jest przeznaczony na pomoc potrzebującym.
 2. Po czterech latach przerwy (spowodowanej zwłaszcza okresem pandemii) udało się wydać kolejny numer Gazety Franciszkańskiej – biuletynu informacyjnego z naszego klasztoru i kościoła. Zachęcamy wiernych do nabycia za dobrowolną ofiarę – również na dziedzińcu.
 3. W związku z tym, że w tym roku Wigilia przypada w niedzielę, a zatem w dzień, w którym mamy chrześcijański obowiązek uczestniczenia w Eucharystii, dziś wieczorem będzie Msza św. o godz. 18.00.
 4.  Msza św. Pasterska tradycyjnie o godz. 24.00 w dużym kościele. Prosimy, aby się ciepło ubrać. Przypominamy, że podczas Pasterki nie spowiadamy. Na zakończenie liturgii, przy żłóbku ustawionym obok ołtarza, zaśpiewamy kilka kolęd.
 5. Przypominamy i zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania wieczoru wigilijnego (lektura fragmentu Ewangelii opisującego narodzenie Jezusa, wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd).
 6. Dziś na Mszy św. o godz. 12.00 harcerze wniosą do naszej świątyni Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
 7. W pierwszy dzień świąt – czyli jutro - nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.
 8. We wtorek drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego – w liturgii święto
  św. Szczepana Pierwszego Męczennika. Msze święte według porządku niedzielnego.
 9. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze św. o godz. 10.30 i 12.00 celebrujemy
  w dużym kościele. Pozostałe Msze św. – a zatem – o 7.30, 9.00 i 18.00 w kaplicy św. Anny.
 10. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe dni od 9.00 do 19.00 (poza czasem celebracji liturgicznych).
 11. Wiernym uczęszczającym do naszego kościoła, Członkom naszych wspólnot duszpasterskich, Wszystkim, którzy troszczą się razem z nami o dziedzictwo ludzkiego ducha, historii i kultury, jakim jest zespół franciszkańskich zabytków Świętej Trójcy w Gdańsku, Dobrodziejom, Darczyńcom, Przyjaciołom kościoła i klasztoru, życzymy po franciszkańsku Ciepła płynącego z Betlejem, Radości prostej, Pokoju serca, Szlachetnego dobra, Ożywiającej wiary, Błogosławionego Czasu nadchodzącego Nowego - 2024 Roku - Prowadzonego Bożą Ręką.

III Niedziela Adwentu 17 12 2023

 1. Msze św. Roratnie sprawujemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. Na Mszach św. 9.00, 10.30, 12.00. Po Mszach św. będzie można nabyć stroiki świąteczne wykonane przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Dochód w całości będzie przeznaczony na pomoc świąteczną osobom w potrzebie (na przygotowanie świątecznych paczek).
 3. Również przy wyjściu z kościoła, na dziedzińcu, można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 4. Dodatkowa okazja do spowiedzi w tym tygodniu – codziennie od 17.00 do 18.00 w kaplicy św. Anny.
 5. W przyszłą niedzielę tradycyjnie już, harcerze z o. Markiem Kiedrowiczem na początku Mszy św. o 12.00 wniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światełko Pokoju. Będzie można przynieść własny lampion i zapalić od światła przyniesionego z Betlejem własne światełko na stół wigilijny.
 6. Serdecznie zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie: ŚWIĘTY FRANCISZEK BUDUJE SZOPKĘ - Konkurs plastyczny dla dzieci z okazji 800-lecia zbudowania pierwszej szopki przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio – regulamin jest wydrukowany i wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła oraz do pobrania na naszej stronie internetowej: www.gdansk.franciszkanie.pl

          W przyszłą niedzielę porządek Mszy św. niedzielny – łącznie z Mszą św. o godz. 18.00.

II Niedziela Adwentu 10 12 2023

 1. (na początku Mszy św.) Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia w dzisiejszą niedzielę na Mszach św. gościmy przedstawiciela Wyższego Seminarium Duchownego w Oliwie. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na utrzymanie gdańskich alumnów.
 2. Msze św. Roratnie sprawujemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 3. Miejscowa wspólnota FZŚ zaprasza na cykl spotkań pt.: „Poznajmy św. Franciszka”. Jutro o 19.00 wykład w salce: ”Nowy model dla świata -  początki ruchu franciszkańskiego” – konferencję prowadzi o dr. Tomasz Jank OFMConv..
 4. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można nabyć stroiki świąteczne wykonane przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Dochód w całości będzie przeznaczony na pomoc osobom w potrzebie.
 5. Po wyjściu z kościoła, na dziedzińcu, można już nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 6. Polecamy internetowe rekolekcje adwentowe pt. "Wytrychy św. Antoniego". Prowadzi je o. Tomasz Szymczak. Rekolekcje oparte są na kazaniach św. Antoniego. Odcinki oglądać można codziennie do 24 grudnia na portalu FranciszkanieTV. (www.franciszkanie.tv)
 7. Ojciec Piotr Pliszka zaprasza serdecznie w dzisiejszą niedzielę na Franciszkański Kiermasz Świąteczny do naszego Domu przy ul. Świętej Trójcy 4 w Gdańsku! W ogrodzie zimowym będą czekać stoiska, gdzie będzie można zakupić miody, pyszne herbaty i rzemieślniczo paloną kawę, słodycze, pierniki. Będą także stoiska z rękodziełem, świątecznymi szopkami. Ponadto produkty misyjne z Kenii i Ekwadoru. Bogata oferta książek oraz produktów z Włoch. Pani Swietlana przygotowała Ukraińską soljankę, a brat Bartosz będzie czekał z gorączką herbatą i pyszną kawą. Poczęstunek  jest darmowy. Ogród otwarty od 8.30 do 15.00 w Domu Pojednania i Spotkań ul. Świętej Trójcy 4
 8. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w środę wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy; w czwartek wspomnienie św. Jana od Krzyża, doktora Kościoła.

I Niedziela Adwentu 03 12 2023

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce. Rekolekcje adwentowe, które prowadzi nasz współbrat w zakonie o. Piotr Paradowski z Zielonej Góry będą trwały do środy włącznie. Nauki rekolekcyjne dzisiaj na wszystkich Mszach św.; od poniedziałku do środy na mszach św. o 12.00 i 18.00; na roratach o 7.00 krótka nauka rekolekcjonisty.
 2. Dzisiaj w archidiecezji gdańskiej, w związku z przygotowaniami 100lecia powstania diecezji gdańskiej, rozpoczyna się peregrynacja relikwii św. Wojciecha. Relikwie nawiedzą wszystkie parafie i wspólnoty. W naszym ośrodku duszpasterskim relikwie zostaną powitane w najbliższy piątek przed Mszą św. o godz. 12.00 i pożegnamy je tego samego dnia ok. godz. 17.15. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy i czuwania przy wielkim głosicielu Ewangelii na naszej gdańskiej ziemi. O 12.00 Msza św. konwentualna; wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Adoracja; 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia; 16.30 Żywot św. Wojciecha napisany przez wielkiego polskiego kaznodzieję Piotra Skargę zaczerpnięty z Żywotów Świętych; 17.00 Nieszpory i pożegnanie relikwii.
 3. W przyszłą niedzielę na Mszach św. będziemy gościli przedstawiciela Wyższego Seminarium Duchownego w Oliwie. Taca tego dnia będzie przeznaczona na utrzymanie gdańskich alumnów.
 4. Po wyjściu z kościoła, na dziedzińcu, można już nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w czwartek wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; w piątek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, głównej Patronki i Królowej Zakonu Serafickiego.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA  26 XI 2023

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, odprawiane są w dni powszednie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św. 12.00 i 18.00, a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. W nadchodzącym tygodniu swoje święto patronalne obchodzą nasi współbracia: wikariusz naszej zakonnej prowincji o. Andrzej Lengenfeld oraz zakrystian br. Zdzisław Cieślukowski. W intencji dostojnych solenizantów będziemy się modlić razem z braćmi z naszej zakonnej prowincji podczas Mszy św. o godz. 12.00 w najbliższą środę. Zapraszamy do wspólnej modlitwy
 3. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana. Tego dnia rozpoczynamy również w naszym kościele rekolekcje adwentowe, jako szczególne przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego. Rekolekcje poprowadzi nasz współbrat z prowincji krakowskiej o. Piotr Paradowski z klasztoru w Zielonej Górze.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Franciszka Fasaniego; w środę święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego; w czwartek święto św. Andrzeja, apostoła; w sobotę wspomnienie bł. Rafała Chylińskiego.

33 Niedziela Zwykła  19 XI 2023

 1. Raz jeszcze z serca dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami przeżywali w ostatnich dniach Nowennę do Matki Bożej Miłosierdzia oraz Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia. Dziękujemy też wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia i przygotowania tych ważnych dla nas uroczystości, w tym poświęcenia w ubiegłą niedzielę organów z kaplicy św. Anny.
 2. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak
  w roku ubiegłym, odprawiamy codziennie przez cały listopad
  15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Od dzisiejszej niedzieli, na okres jesienno-zimowy, wszystkie Msze św. i nabożeństwa przenosimy do kaplicy św. Anny.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego; we wtorek wspomnienie Ofiarowania NMP; w środę wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej; w przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
 5. Za dwa tygodnie rozpocznie się Adwent. Już dziś zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się 3 grudnia - od pierwszej niedzieli Adwentu. Rekolekcje poprowadzi nasz współbrat z prowincji krakowskiej o. Piotr Paradowski.

32 Niedziela Zwykła  12 XI 2023

 1. W dniu dzisiejszym w naszym kościele Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda. W trakcie uroczystej liturgii dokona poświęcenia odrestaurowanych organów z kaplicy św. Anny.  
 2. W miniony wtorek rozpoczęliśmy Nowennę do Matki Bożej Miłosierdzia. Msze św. nowennowe z kazaniami maryjnymi i modlitwami nowennowymi w poniedziałek, wtorek i środę o 12.00 i 18.00. W czwartek Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia. Msze św. ku czci NMP Ostrobramskiej o 12.00 i 18.00. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył wyższy przełożony naszej zakonnej prowincji o. Wojciech Kulig. Przed Mszą św. o 17.15 zapraszamy do wspólnego śpiewu Akatystu – starożytnego hymnu ku czci Bogarodzicy. Szczegółowe programy nowenny są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła. W ramach nowenny zapraszamy też na wieczorne koncerty i prelekcje dotyczące muzyki i organów z kaplicy św. Anny.
 3. Od jutra, na okres jesienno-zimowy, wszystkie Msze św. i nabożeństwa przenosimy do kaplicy św. Anny.
 4. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiamy codziennie przez cały listopad
  15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 5. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie pierwszych polskich męczenników śś. Benedykta, Jana, Mateusza, Krystyna i Izaaka; w piątek święto św. Elżbiety Węgierskiej, patronki III Zakonu św. Franciszka; w sobotę wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

31 Niedziela Zwykła  05 XI 2023

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiamy codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Karty wypominkowe można jeszcze składać w zakrystii
 2. Dobiegają końca prace remontowe i strojenie organów w kaplicy św. Anny. Poświęcenia odrestaurowanych organów dokona Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda w przyszłą niedzielę 12 listopada na Mszy św. o godz. 12.00. Zdajemy sobie sprawę, że kaplica może nie pomieścić wszystkich, którzy przyjdą na uroczystość. Stąd przed wejściem do kaplicy, w dużym kościele, będą rozstawione dodatkowe krzesła oraz telebim i głośniki, aby każdy chętny mógł swobodnie łączyć się w modlitwie i godnie przeżyć to doniosłe wydarzenie. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali, wspierają i zechcą jeszcze wesprzeć prace renowacyjne.
 3. Tradycyjnie - 7 listopada, czyli już w najbliższy wtorek  rozpocznie się Nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. Msze św. nowennowe z kazaniami maryjnymi i modlitwami nowennowymi każdego dnia o 12.00 i 18.00. Szczegółowe programy nowenny są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła (na stronie internetowej pod linkiem - Wydarzenia). W ramach nowenny zapraszamy też na wieczorne koncerty i prelekcje dotyczące muzyki i organów z kaplicy św. Anny.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w czwartek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej; w piątek wspomnienie
  św. Leona Wielkiego, papieża; w sobotę wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.
 5. Również w sobotę, 11 listopada, przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Przed Mszą św. o godz. 12.00 odśpiewamy wspólnie w naszym kościele hymn narodowy. Po wieczornej Mszy św. (ok 18.45) zapraszamy do sali duszpasterskie na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – W cieniu Matki Bożej Ostrobramskiej.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2023

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Wierni, którzy w dniu dzisiejszym lub jutro nawiedzą kościół, albo kaplicę publiczną mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. W czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić Ojcze nasz..., Wierzę... oraz należy wypełnić inne warunki: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św. i odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego.
 3. Jutro w Kościele przeżywamy Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Msze św. o 12.00 i 18.00. Ponadto serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele i w jego pobliżu.
 4. W najbliższą sobotę przypada święto patronalne naszego współbrata o. Karola Wesołowskiego duszpasterza przy kościele Świętej Trójcy, a jednocześnie Prowincjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy do serdecznej modlitwy za ojca Karola w sobotę podczas Mszy św. o godz. 18.00.
 5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę zapraszamy wraz z Rycerstwem Niepokalanej na czuwanie modlitewne – Msza św. o 12.00; po Mszy św. Różaniec i Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

30 Niedziela Zwykła  29 X 2023

 1. Zapraszamy na ostatnie październikowe Nabożeństwa Różańcowe dziś, jutro i pojutrze na godz. 17.30.
 2. W środę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli uczcimy tych wszystkich, którzy doświadczają już chwały zbawionych w niebie. Porządek Mszy św. niedzielny.
 3. W czwartek dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych - tzw. Dzień Zaduszny. Tego dnia zapraszamy na Msze św. na godz. 12.00 i 18.00, a także na godz. 17.30 na procesję żałobną w kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszych kościołach – Świętej Trójcy i Świętej Anny oraz w ich pobliżu.
 4. W piątek w naszych franciszkańskich kościołach modlimy się za zmarłych Braci, Siostry, Rodziców, Krewnych i Dobrodziejów Zakonu Serafickiego.
 5. W pięknej, polskiej tradycji pamięć o zmarłych wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. Wypominki będziemy odmawiali codziennie 15 minut przed Mszami św. o godz. 12.00 i 18.00. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 6. W tym tygodniu przypada święto patronalne naszego współbrata o. Karola Wesołowskiego duszpasterza przy kościele Świętej Trójcy, a jednocześnie Prowincjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy do serdecznej modlitwy w intencji o. Karola w sobotę podczas Mszy św. o godz. 18.00.
 7. Ze względu na wciąż trwającą intonację remontowanych  organów w kaplicy św. Anny wszystkie nabożeństwa przez najbliższe dni, będą się odbywały w dużym kościele – aż do momentu przeprowadzenia pełnego procesu strojenia instrumentu. Poświęcenia odrestaurowanych organów dokona Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda w niedzielę 12 listopada na Mszy św. o godz. 12.00. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali, wspierają i zechcą jeszcze wesprzeć prace renowacyjne.
 8. Tradycyjnie - 7 listopada rozpocznie się Nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. Szczegółowe programy nowenny są już wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.

29 Niedziela Zwykła  22 X 2023

 1. Dzisiejsza niedziela to Niedziela Misyjna, przeżywana pod hasłem "Misje sercem Kościoła". Taca z dnia dzisiejszego zostanie przekazana na cele misyjne.
 2. W ubiegłą niedzielę w zbiórce na Papieskie Dzieło Stypendialne zebraliśmy do puszki 2180 zł. Środki zostały przekazane na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 3. Październikowe Nabożeństwo Różańcowe codziennie o 17.30.
 4. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 5. Ze względu na intonację remontowanych organów w kaplicy św. Anny wszystkie nabożeństwa przez najbliższe dni, podobnie jak w minionym tygodniu, będą się odbywały w dużym kościele – aż do momentu przeprowadzenia pełnego procesu strojenia instrumentu. Poświęcenia odrestaurowanych organów dokona Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda w niedzielę 12 listopada na Mszy św. o godz. 12.00. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali, wspierają i zechcą jeszcze wesprzeć prace renowacyjne.
 6. Tradycyjnie - 7 listopada rozpocznie się Nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. Szczegółowe programy nowenny są już wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 7. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Jana Kapistrana; w sobotę święto śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – to również dzień patronalny Metropolity Gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy - zachęcamy do modlitwy w intencji dostojnego solenizanta, pasterza naszej archidiecezji.

28 Niedziela Zwykła  15 X 2023

 1. Dzisiejsza niedziela to XXIII już Dzień Papieski. Tradycyjnie
  w całej Polsce organizowana jest zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „
  Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Papieskie dzieło stypendialne można wesprzeć m.in. składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.
 2. Październikowe Nabożeństwo Różańcowe codziennie o 17.30.
 3. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in.
  w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 4. Ze względu na intonację remontowanych organów w kaplicy
  św. Anny wszystkie nabożeństwa przez najbliższe dni, podobnie jak w minionym tygodniu, będą się odbywały w dużym kościele – aż do momentu przeprowadzenia pełnego procesu strojenia instrumentu. Poświęcenia odrestaurowanych organów dokona Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda w niedzielę 12 listopada. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali, wspierają i zechcą jeszcze wesprzeć prace renowacyjne.
 5. Od wielu lat przy klasztorach naszej prowincji działają wspólnoty Ruchu Światło-Życie gromadzące młodzież i dzieci. W okresie letnim osoby te uczestniczą w rekolekcjach oazowych na Kaszubach. Chcąc zapewnić dzieciom i młodzieży lepsze warunki, została rozpoczęta  zbiórka środków na zakup 150 łóżek polowych. Koszt całości przedsięwzięcia to ok 30 tys. zł. Zbiórka prowadzona jest za pomocą wirtualnej skarbonki pod linkiem https://zrzutka.pl/eh893p. Szczegóły u o. Karola Prowincjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie.
 6. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; we wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego; w środę święto św. Łukasza Ewangelisty; w piątek wspomnienie św. Jana Kantego; w sobotę wspomnienie bł. Jakuba Strzemię.
 7. Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Misyjną i następujący po niej Tydzień Misyjny, przeżywany w tym roku pod hasłem "Misje sercem Kościoła".

27 Niedziela Zwykła  08 X 2023

 1. Przez cały październik zapraszamy na godz. 17.30 do wspólnego odmawiania Różańca - przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.  
 2. W minioną środę, w Uroczystość św. Franciszka z Asyżu po Mszy św. o 12.00 poświęciliśmy i oddaliśmy do użytku „Lodówkę dla potrzebujących”. Lodówka została ustawiona w przedsionku małej salki. Niech każdy z nas czuje się zaproszony do udziału w tym prostym sposobie pomagania każdemu, kto potrzebuje odrobiny serca i pomocy materialnej. Przed włożeniem lub wzięciem czegokolwiek z lodówki prosimy zapoznać się z instrukcją dotyczącą produktów. Instrukcja jest umieszczona na bocznej ściance lodówki.
 3. Ze względu na intonację remontowanych organów w kaplicy św. Anny od poniedziałku wszystkie nabożeństwa przez najbliższe dni będą się odbywały w dużym kościele – aż do momentu przeprowadzenia pełnego procesu strojenia instrumentu (potrwa to pewnie około dwóch tygodni).
 4. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili XXIII już Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem „Cywilizacja Życia”. Jak co roku po Mszach św. zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na papieskie dzieło stypendialne.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w piątek – wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.

26 Niedziela Zwykła  01 X 2023

 1. W naszym kościele trwa międzynarodowy festiwal ORGANy PLUS+. Uroczysta inauguracja odbyła się w miniony czwartek w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy. Szczegóły programu na najbliższy tydzień znajdziemy na plakatach. Jak zwykle mamy też pakiet biletów od organizatorów dla wiernych z naszego kościoła (do odebrania w zakrystii). Zapraszamy w imieniu organizatora – Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”.
 2. W dzisiejszą niedzielę, Eucharystią o godzinie 18.00, nowy rok formacyjny rozpocznie wspólnota oazowa z duszpasterstwem akademickim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz dołączenia do wspólnoty młodzieży szkół średnich i studentów.
 3. Również dziś i przez cały październik zapraszamy na godz. 17.30 do wspólnego odmawiania Różańca - przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.  
 4. Zapraszamy na uroczysty TRANSITUS (Pamiątkę chwalebnej śmierci świętego Ojca naszego Franciszka) we wtorek – 3 października na godz. 18.45 (po Mszy św. o godz. 18.00), a 4 października do wspólnego świętowania Uroczystości świętego Ojca naszego Franciszka. Msze św. o 12.00 i 18.00 w prezbiterium przed ołtarzem stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
w poniedziałek – wspomnienie śś. Aniołów Stróżów; w środę Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu; we czwartek
wspomnienie św. siostry Faustyny Kowalskiej; w sobotę wspomnienie NMP Różańcowej.

25 Niedziela Zwykła  24 IX 2023

 1. Po dłuższej przerwie powraca do naszego kościoła międzynarodowy festiwal ORGANy PLUS+. Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w najbliższy czwartek 28 września o godz. 19:30 w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy. Artyści z Krakowa zaprezentują dzieła, które rozbrzmiewały na dworze polskiego króla – Zygmunta III Wazy.

Emeryci, renciści, uczniowie i studenci mają wstęp wolny (trzeba mieć ze sobą legitymację). Mamy też pakiet biletów od organizatorów dla tych z naszych wiernych, którzy chcieliby przyjść, ale nie mogliby sobie na to pozwolić (do odebrania w zakrystii). Zapraszamy w imieniu organizatora – Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”. Szczegóły na plakatach i na stronie festiwalu. W trakcie festiwalu będziemy promować wsparcie dla remontu organów w kaplicy Św. Anny.

 1. W przyszłą niedzielę 1 października, Eucharystią o godzinie 18.00, nowy rok formacyjny rozpocznie wspólnota oazowa
  z duszpasterstwem akademickim
  . Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz dołączenia do wspólnoty młodzieży szkół średnich oraz studentów.
 2. Już dziś zapraszamy na uroczysty TRANSITUS (Pamiątkę chwalebnej śmierci świętego Ojca naszego Franciszka) we wtorek – 3 października na godz. 18.45 (po Mszy św. o godz. 18.00).
 3. Zapraszamy na wyjazd autokarowy do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie w sobotę 7 października. Zainteresowanych prosimy o kontakt z rektorem kościoła o. Tomaszem.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek – wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa; w środę wspomnienie - św. Wincentego a Paulo; we czwartek - wspomnienie św. Wacława, męczennika; w piątek święto
śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
; w sobotę wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła.

22 NIEDZIELA ZWYKŁA 03 września 2023

 1. W przyszłą niedzielę, 10 września, Kościół w Polsce będzie przeżywał doniosłe wydarzenie – beatyfikację Rodziny Ulmów z Markowej k. Łańcuta. Będzie to beatyfikacja bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy cała rodzina zostanie wyniesiona na ołtarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone. Józef i Wiktoria Ulmowie ukazują niezwykłe piękno i wartość małżeństwa opartego na Chrystusie. Ich miłość realizowana w codzienności może również motywować do otwartości na życie oraz do wzięcia odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia. Heroiczna postawa miłości wobec bliźnich, powinna pobudzać nas do życia nie tyle dla własnej wygody czy chęci posiadania, ale do życia będącego darem siebie dla innych. W oczekiwaniu na beatyfikację, wpatrujmy się w przykład jakże niezwykłej rodziny.
 2. Ogłoszenie dotyczące porządku liturgicznego: Coraz większa grupa wiernych z naszego kościoła prosi o możliwość przyjmowania Komunii św. na klęcząco. Wychodząc naprzeciw prośbie prosimy, aby tak jak dotychczas podchodzić do Komunii św. procesyjnie. Tych zaś, którzy pragną przyjąć Komunię na klęcząco prosimy, aby podchodzili w ramach swojej kolejki i korzystali z klęcznika – klękając z brzegu bezpośrednio przy kapłanie. W ten sposób będzie łatwiej uklęknąć, a następnie wstać.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła odchodzimy: w piątek święto Narodzenia NMP; w sobotę wspomnienie bł. Anieli Salawy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.
 4. Przypominamy, że za dwa tygodnie, 17 września, w parafii św. Piotra i Pawła rozpoczynają się misje parafialne. Szczegółowy program misji jest wywieszony w gablocie informacyjnej.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

21 NIEDZIELA ZWYKŁA 27 sierpnia 2023

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszaliśmy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywały się w każdy czwartek
  i w każdą sobotę sierpnia. Tym razem zapraszamy na ostatni już taki koncert – we czwartek na godz. 19.00. W trakcie koncertu wręczymy certyfikaty nowym patronom piszczałek remontowanych organów z kaplicy św. Anny. Po koncercie będzie również możliwość wejścia na chór i zapoznania się bezpośrednio z pracą organisty oraz samym instrumentem.
 2. Nawiedzających nasz franciszkański ośrodek duszpasterski pragniemy poinformować, że nasze kościoły w okresie letnim są otwarte od godziny 9.00 do 18.00. W każdą środę zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do 21.00,
  z przerwą na Eucharystię o godz. 18.00. Ruchomą szopkę
  w sierpniu uruchamiamy: w niedziele po Mszach św. o godz. 10.30 i 12.00 oraz o godz. 16.00 i 17.00; w dni powszednie
  o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 i 16.00.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła odchodzimy:
  w poniedziałek wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; we wtorek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.