Historia

Historia obecności franciszkanów w Gdańsku rozpoczęła się 9 października 1419 r., tzn. z chwilą, kiedy ówczesny papież Marcin V udzielił przywileju założenia w mieście klasztoru. W następstwie bracia uzyskali od Rady Miejskiej plac w dzielnicy Lastadie, a trzy lata później rozpoczęli budowę klasztoru.

W roku 1466, kiedy zakończyła się wojna trzynastoletnia z Krzyżakami, postanowiono przebudować klasztor, a także wybudować nowy, większy kościół. Prace rozpoczęto w 1480 roku. Rok później rozpoczęto rozbudowę wschodniego skrzydła klasztoru, która trwała do roku 1514.

W 1555 r., pod wpływem reformacji i kryzysu życia zakonnego, ówczesny przełożony klasztoru, o. Jan Rollau, bez zgody władz kościelnych przekazał klasztor wraz z kościołem Radzie Miejskiej. W rezultacie kompleks znalazł się pod zarządem luterańskim i kalwińskim. W latach 1560 i 1596 Zakon podjął starania o odzyskanie klasztoru i kościoła, jednak, mimo przychylności królów polskich, okazały się one bezskuteczne.

W okresie nieobecności zakonników w klasztorze założone zostało Gimnazjum Akademickie, które przetrwało do roku 1817. Niedługo później, w roku 1861, w gdańskim budynku klasztornym otwarto Muzeum. Warto tutaj zaznaczyć, że przez cały ten czas franciszkanie byli nadal prawowitymi właścicielami kościoła i klasztoru, w związku z czym każdy sekretarz Prowincji umownie mianowany był jednocześnie gwardianem gdańskim.

W czasie drugiej wojny światowej, zwłaszcza podczas działań wojennych prowadzonych u jej schyłku, tj. w 1945 roku, kompleks franciszkański w Gdańsku uległ znacznemu zniszczeniu. Najbardziej zdewastowane zostało prezbiterium z pierwotnym sklepieniem i częściowo sam wielki kościół. Jeszcze w tym samym roku, po przejściu frontu ze wschodu na zachód, do Gdańska przybył pierwszy franciszkanin, o. Norbert Uliasz, który zaopiekował się obiektami sakralnymi i klasztorem. Rozpoczęte wówczas prace kontynuowali jego następcy, którzy podźwignęli z ruin zarówno kościoły Świętej Trójcy i św. Anny, jak i budynek dawnej pastorówki, który z czasem został przekształcony w obecny klasztor.

Grafika Msze ŚwięteMsze Święte

niedziele 8.30 10.30 12.00 18.00
dni powszednie 12.00 18.00

Grafika SpowiedźSpowiedź

15 minut przed Mszą św.
środy od 15.00 do 15.30

Grafika Nowenna do MB MiłosierdziaNowenna do MB Miłosierdzia

środy godz. 18.00

Grafika AdoracjaAdoracja

w środy
od 15.00 do 21.00